logo
ObecněOticiTěmínovéPůvodPředkovéStoletí XVI.Století XVII.StoletíTěmínové v listinách
logo_lrft

Těmínové a jejich původ

Pro samostatný rod Těmínů, vzešlý z Otců, je významné to, že v roce 1369 podávají faráře ke kostelu do Hlasiva ti, jejichž potomkem je Jan z Hlasiva, rytíř, důvěrný přítel a služebník Oldřicha II. z Rožmberka, který nabyl jako první z rodu statek Těmice u Mladé Vožice na Táborsku.

Těmínové mají svůj bezprostřední původ ve vladycích z Jedlan a z Hlasiva. Zkoumat však počátky Těmínů v Hlasivě a to až k roku 1000, jak se pokusili někteří moji předchůdci, je chybná hypotéza, neboť ti pocházeli z rodu Oticů. Jan první nám známý předek rodu Těmínů, nazývá se r. 1398 (1. října) jen prostě z Těmic, později Janem z Hlasiva seděním v Těmicích a posléze Těmínem.

Roku 1400 se připomíná (přesně dne 5. listopadu) s bratrem svým Příbkem z Hlasiva, r. 1410 - 1413 sám měl jeden hlas podací kostelního v Hoděticích. R. 1437 byl již mrtev, zdá se však, že rok jeho úmrtí připadá o kolik let dříve, třebas nikoliv před r. 1403. Jan přešel názorově od zastánce věci katolictví k poloze hejtmana podobojí v Pelhřimově v roce 1431, což byla extrémně významná funkce.

Názorová změna zřejmě souvisela se změnami postoje Oldřicha II z Rožmberka, jehož přítelem se v roce 1426 Jan ještě zmiňuje. Ve funkci hejtmana Pelhřimova je Jan zmíněn 15. května a 26. října jako hejtman starších bratří táborských.


Foto z rodinné kroniky o historii rodu Těmínů sepsané Dr. Tomášem Těmínem ve 30. letech 20. století

 

bar
copyright 2007 - 2008 | webmaster | design